Sen gitmek iste yeter... Dilediğin yere en ucuz uçak bileti turkiyeucakbileti.com'da!

En İyi 10 Şehir!
en-iyi-10-sehir
17 Ocak 2020

En İyi 10 Şehir!

1. Medeniyetin Kültürün ve Tarihin Başkenti İstanbul!


İstanbul Şehrimiz Türkiye’nin olduğu kadar Dünya’nın da gözdesi olan bir şehir surları tepeleri ve gezilmesi gereken yerleri ile tarihin en ihtişamlı şehri.


İstanbul Gezilecek yerler: 

Binlerce yıllık tarihiyle ve mimarisiyle İstanbul bizlere gezip görülecek bir çok yer sunuyor. Sahip olduğu gücün farkında olan bu ihtişamlı ve ihtiraslı şehir sahip olduğu güzellikler ile insanları büyülemeye devam ediyor. İşte bu güzellikleri sizlere sunuyorum…

 

Ayasofya

27 aralık 537 de ibadete açılan bu kutsal yapı 916 yıl kilise olarak kullanıldıktan sonra 1453 tarihinde Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul u fethetmesiyle camiye çevrilmiş ve 482 yıl cami olarak kullanılmıştır.1934 yılında müze haline getirilen bu tarihi yapı sadece görkemi ve mimarisiyle değil sahip olduğu Bizans mozaik sanatıyla da görülmesi gereken bir müzedir.

Topkapı sarayı

Kıtalara hükmeden sayısız zaferler kazanan Osmanlı imparatorluğunun yönetildiği, sultanların, şehzadelerin ve ailelerin yaşadığı bu görkemli yeri ziyaret ederek kendinizi o dönemin içinde hissedebilir ve zamanda yolculuk yapabilirsiniz. Harem bölümü, hırka-ı saadet dairesi ve has oda bölümü ,babüs saade bölümü ve köşkler bahçesi bölümü sizleri o döneme götürmede yardımcı olacaklardır.

 

Kapalı Çarşı

Turistlerin Grand Bazaar olarak adlandırdığı kuyumcularıyla ünlü Beyazıt’ta yer alan bu çarşıda alışveriş yaparak sadece somut araçlar elde etmekle kalmamış olacaksınız aynı zamanda bu çarşının eski ruhunu yansıttığına şahitlik edeceksiniz.

 

Bozdoğan su kemeri

Roma ve Bizans döneminde inşa edilen bu yapı İstanbul’daki sarayların ,hamamların ve Yerebatan sarnıcının su ihtiyacını karşılamak için kurulmuştur. Osmanlıda birçok padişahın onarımını gerçekleştirdiği bu yapı ziyaret edilmeye değer.

 

 

Galata kulesi

İstanbul’un görüntüsünü süsleyen ve şehre farklı bir mizansen katan bu yapı 582 yılında inşa edilmiştir. Kule 16.yüzyılda zindan olarak kullanılmakla birlikte 1717 itibariyle gözleme kulesi olarak kullanılmıştır. Haliç ve İstanbul boğazının seyredilebildiği , kuleye çıkanların sonunda evlenecekleri rivayetinin bulunduğu bu yapıyı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 

Yedi kule zindanları

Yapı aslında ismiyle anıldığı gibi bir zindan inşa etme amacıyla kurulmamış olup Bizans döneminde Bizans İmparatorluğuna misafir gelen kralları ağırlamak için oluşturulmuştur. Fatih sultan Mehmet döneminde askeri garnizona dönüştürülmüştür Bu durum  Bizans ve Osmanlı uygarlıklarını bütünleştirmiştir.

 

Dolmabahçe sarayı

1856 yılında Abdülmecit tarafından yaptırılan saray batı mimarisini bünyesinde barındırmaktadır. Türkiye’nin en büyük sarayı olma özelliğine sahip olan bu yapıyı görmemeniz için hiçbir sebep yok.

 

Kız kulesi

İstanbul’un nazlı ve bir o kadar naif yapısı olan kız kulesi Üsküdar’da Bizans döneminden kalan tek yapıdır. Tarihiyle ve şehre kattığı romantik havayla kız kulesi bireylere eşlerine evlenme teklifi yapma imkanı da sunuyor. Turistlerinde oldukça yoğun ilgi gösterdiği bu yapıyı ziyaret etmek için belirli bir ücret karşılığında tekneyle kız kulesini yakından görebilirsiniz.

 

Süleymaniye cami

1551-1557 tarihinde yılları arasında mimar Sinan tarafından yaptırılan yapı Beyazıt’ta yer almaktadır.Süleymaniyekülliyesi,hastahane,Medreseler,hastahane,hamam,kütüphane,Süleymaniye cami tarafından çevrelenmektedir.

 

 

Sultan Ahmet cami

1609-1617 yılları arasında  I. Ahmet tarafından yaptırılan Sultan Ahmet cami 6 minareden oluşmakta ve zarafetiyle Ayasofya’nın karşısında yer almaktadır. Osmanlının en önemli eserlerinden biri olan bu camiye yakından şahit olmalısınız.

 

 

Eyüp Sultan cami

Haliçte yer alan bu caminin önemi Hz Muhammed(Sav) zamanında yaşayan Eyüp el Ensari’nin İstanbul kuşatması sırasında şehit düşerek bu caminin yanına defnedilmiş olmasıdır.  Aynı zamanda bu camide Fatih Sultan Mehmet dahil bir çok padişahın kılıç kuşanma törenleri yapılmıştır.

 

Pierre loti tepesi

 

Nostaljiye aşık olanlar ve o ruhu yakalamak isteyen insanlar için bu güzide mekan güzel bir seçenektir. Teleferikle Pierre loti tepesine çıkabilirsiniz. Atmosferiyle ve manzarasıyla sizleri hayran bırakacaktır.

 

Çamlıca tepesi

Bizlere Hem boğazı hem de Marmara denizini görme fırsatı sunan bu muazzam tepede yeşillikler içinde yürüyüş yapabilir ayrıca civarda bulunan bu muhteşem manzaraya sahip kafelere de uğrayabilirsiniz.

 

Otağtepe parkı

Fotoğraf çekmeyi sevenler için Rumeli hisarını ve Fatih Sultan Mehmet köprüsünü kadraja alabileceğiniz bu yer çok uygun olmakla birlikte civarında güzel serpme kahvaltı seçeneklerinin de bulunması Otağ tepe parkını eşsiz kılıyor .Bu güzel yere gitmek için Üsküdar dan 15M hatlı otobüse, Kadıköy den 14M hatlı otobüse binebilirsiniz.

 

Bakırköy botanik parkı

İstanbul un en büyük parklarından biri olan bu yer çocuk parkları ve güzel çimenlikleriyle hoş bir vakit geçirebileceğiniz sıcak bir mekan. Temiz hava almak isteyenler için kaçırılmaması gereken bir yer.

 

Belgrad ormanı

İstanbul un temiz hava kaynağı diyebileceğimiz bu orman bizlere hem piknik aktivitesi sunmakta bunun yanında yürüyüş ve koşu fırsatı vermektedir. Gür ormanıyla ve çeşmeleri ile  insanları kendine aşık eden Belgrad’a uğramalısınız.

 

Emirgan korusu

Renk renk lale çeşitleriyle görsel bir şölen veren bu koru İstanbul boğazını manzarasına dahil etmekte. Her mevsim ayrı bir görsel zevk sunan bu koruyu mutlaka ziyaret etmelisiniz.

 

 

 

 

Yeme içme mekanları:

Ülkemizin güzel şehirlerinden İstanbul’a uçakla gelmek isteyip bu tatlı mekanlardan istifade etmek isteyenler Türk hava yolları , Pegasus , Sun Express , Onur air , Anadolu jet ile uçuş sağlamak için www.hazirbiletim.com adresinden online olarak en uygun uçak biletine sahip olabilir ayrıca 0850 303 82 80 müşteri hizmetleri numarasından 7/24 yararlanabilirsiniz.

Kubbei aşk

Haliç , Galata ve eşsiz boğaz manzarasına panaromik bir şekilde şahitlik edebileceğiniz bu yer otantik havasıyla kapılarını sizlere açıyor. Güler yüzlü çalışanları ve müşteri memnuniyetini baz alan politikasıyla insanları etkileyen bir mekan. Bu mekanı İlk geziniz de mutlaka tercih edilmesi gerekenler listenize eklemeyi unutmayın.

 

 

Edebiyat kıraathanesi

Sultan Ahmet caminin aşağısında bulunan bu mekan daha çok yazarların görüşüp buluştuğu muazzam tatlıların sohbetlerine eşlik ettiği yerdir. Mekanın Otantik tarzı ve Türk konakları şeklinde döşenmesi müşterilerine huzur verici bir ortam oluşturuyor. Mükemmel tatlılarıyla parmaklarınızı yiyeceğinizden eminim.

 

Mabou pera Beyoğlu

Geleneksel Akdeniz mutfağını bizlere sunan masanıza ilk olarak alman ekşi mayalı ekmeğin geldiği Asmalı Mecit’in yeni mekanlarından biri. Yeni tatlar denemeyi sevenler için mutlaka gidilmesi gereken bir yer.

 

Tiraje teras

Nişantaşı da yer alan gün batımına tanıklık edebileceğiniz bu mekan klasik yemekleriyle ve DJ eşliğinde 90 lar müzikleriyle müşterilerine nostaljik bir ruh hali oluşturuyor.

Florya tesisleri

Mükemmel manzarası ve uygun menüleriyle bir çok kesimden insanların akın ettiği bu tesis çevre düzenlemesi ile dikkat çekiyor. Kahvaltı yapmak isteyenler erken bir vakitte giderlerse cam kenarında manzara keyfinin tadını çıkarabilirler.

 

Aşşk kafe

Boğazın hemen yanında yer alan bu kafe tatlılarıyla  bilinir. Arkadaşlarınızla ,ailenizle veya sevgilinizle güzel vakit geçirmek ve zihninizi dinginleştirmek için güzel bir mekan.

 

Lucca

Yemek ,kahve ve kokteylerin bir arada yer aldığı İstanbul un kalbi diyebileceğimiz oldukça elit bir mekan. Bir çok sanatçının uğradığı bir mekan olma özelliğini taşıyor.

 

The house cafe

Ortaköy deki şubesiyle köklü bir kafe olan THE HOUSE  oldukça nezih bir mekan ayrıca çalışanları da bir hayli güler yüzlü ve samimi. Köklü bir mekan olması ve oturmuş bir sisteminin olması müşterilerine güven duygusu veriyor .Kalite ve müşteri memnuniyetini içselleştirmesi kafenin köklü olmasında oldukça yüksek bir paya sahip. 

 

Tatlıcı safa

Tatlılarıyla bilinen çalışanlarının cana yakın tavrıyla müşterilere kendilerini rahat hissettiren Eminönü’nde bulunan bu hoş mekanda servislerinde hızlı olması ziyaret etmeniz için iyi bir sebep.

Mimar Sinan kafe

Galata , sultan Ahmet ve Çamlıca’yı görebileceğiniz bu yerde geniş oturma alanları ve uygun fiyat listesi ile gidilip deneyimlenmesi gereken loş bir mekan. İstanbul’u ayağınızın altına seren bu tatlı yere uğramalısınız.