Avantajlı Seyahat ile daha Özgürsün
Dönüş Ekle
Yetişkin   (18 ve üstü)
Çocuk   (2 - 11)
Bebek   (2 ve altı)

Yolcu Sayısı 9'dan Fazla Olamaz!

Batman Gezilecek Yerler

Batman'da Gezilecek Yerler

 

Batman, 16 Mayıs 1990 tarihi ve 3647 sayılı kanunla Türkiye’nin 72. ili olmuştur. Sason, Hasankeyf, Gercüş, Beşiri ve Kozluk olmak üzere 5 ilçesi bulunmaktadır. Batman diğer Anadolu illerine göre daha eski bir yerleşim yeridir ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır ve birçok önemli esere sahip bir ildir. Firmamızdan Batman uçak bileti alarak eski yerleşim yerlerinden olan Batman iline giderek bu ilde tarihi mekânları gezme fırsatı bulabilirsiniz.

 

Hasankeyf

 

Hasankeyf, 1981 yılında tamamıyla sit alanı ilan edilmiş ve GAP projesi kapsamında bulunan Ilısu Barajı'nın altında kalacaktır. Hasankeyf'in eski yerleşim yerlerinden biri olduğu belirtilmektedir. Hasankeyf Kalesi’nin M.S. 4.yüzyıl inşa edildiği bilinmektedir. Bizans İmparatoru Konstantinos, Diyarbakır çevresini ele geçirdikten sonra bölgeyi korumak amacıyla iki kale inşa ettirmiştir ve bu iki kaleden bir tanesi Hasankeyf kalesidir. Emeviler, Hamdaniler, Abbasiler, Mervaniler, Artuklular, Eyyübiler ve Osmanlıların hâkimiyet kurduğu Hasankeyf 'te birçok tarihi eser bulunmaktadır.

 

Malabadi Köprüsü

 

Malabadi köprüsü, Batman-Silvan yolu üzerinde bulunan ve Türkiye'nin en önemli mimari yapılarından birisidir. Malabadi Köprüsü’nün, Artukoğulları Beyliği dönemine ait olduğu söylenmektedir. Evliya Çelebi, Seyahatname ‘sinde Abbasiler döneminde Abbasi hanedanlığı altında zengin bir tüccar tarafından yapıldığını aktarmaktadır. Malabadi Köprüsü, Mostar Köprüsü’nün ikizi olarak kabul edilmekte ve dünyada taş köprüler arasında en geniş kemere sahiptir. Malabadi Köprüsü üzerinde nişlerin içerisinde; insan, güneş, hayvan motifleri bulunmaktadır.

 

Zeynel Bey Türbesi

 

Türbenin hükümdarı Uzun Hasan'ın saltanat dönemlerinde şehit düşen, oğlu Zeynel Bey için yaptırdığı aktarılmaktadır. Ne zaman inşa edildiği bilinmese de Zeynel Bey’in, Akkoyunlar ile Osmanlılar arasında geçen 1473 yılında Otlukbeli Savaşı'nda şehit düştüğü bilinmektedir. Türbe mimarisi plan ve süslemeleri ile Anadolu'daki türbe ve kümbetler arasında tek örnektir. Türbenin gövdesi dıştan daire, içten sekizgen planlı muhteşem bir yapıdır.

 

 

Memikan Köprüsü

 

Memikan Köprüsü; Batman Beşiri ilçesinin Yazıhan Köyü’nün Gedik mezrası sınırları içerisinde bulunmaktadır. İnşaatı hakkında kesin bir bilgi yoktur. Yörede bulunan Hasankeyf, Malabadi ve Cizre'deki Taşköprülerle kıyaslandığı zaman büyük bir benzerlik göstermektedir. 5 adet ayak kalıntısı bulunmaktadır ve ayak kalıntılarında, üçünün de üst kısmında tünel tarzında yan yana 2 adet yuvarlak kemerli beşik tonozlu geçiş yolları bulunmaktadır. Bu geçiş yolları günümüzde birbirinden bağımsızdır ve yıkılmıştır.

 

Mor Kiryakus Manastırı

 

Bu tarihi yapı Batman'ın Beşiri ilçesinin Ayrancı Köyü’nde bulunmaktadır. Manastır, 365 odalı ve Hristiyanlara ait olan en eski yapı olarak tahmin edilmektedir. Manastırın mimari yapısı; dehlizlerle yer altına uzanan bir yeraltı katıyla birlikte 3 katlı olarak inşa edilmiş ve dış görünümü dikdörtgen planlıdır, iç bölgesinde geniş iki kare planlı kapalı bir avlu bulunmakta ve avlunun etrafında kemerli payendelerin gerisinde odaların yer aldığı bir yapıdadır. Manastırın 100 kiloluk çanı ve çok sayıda el yazması kitap İnciller ve değerli eserler koruma altına alınmıştır. 

 

Batman Hakkında

Batman ile çevresindeki illere göre yeni bir il olsa da Batman ilinin geçmişine bakıldığında birçok medeniyetin burada yaşan sürdüğü anlaşılmaktadır. Şehirde bulunan birçok tarihi eser insanların Batman’ı ziyaret etmesi ve bu mükemmel eserleri görmesine neden olmaktadır. Batman uçak bileti alarak şehre ulaşım sağlayabilirsiniz. Çok önemli tarihi eserlerin bulunduğu bu şehri özellikle tarih severlerin gezilecek yerler listesine alması gerekir.Batman uçak bileti almak için www.turkiyeucakbileti.com üzerinden ucuz uçak bileti satın alabilir dilerseniz 0 850 303 82 80 müsteri hizmetlerini arayarak 7/24 en uygun uçak biletini satın alabilirsiniz.

Batman Uçak Bileti

Batman Uçak Bileti

 

Batman ili; Dicle nehri ve bu nehrin yan kolları olan Batman ve Garzan çayları arasında kalan batman ovası üzerinde olan bir ildir. Raman, Garzan ve Aydınlık dağları ile ova çevrilmiştir. Batman bugün modern bir kent ve orta çağdaki coğrafi konumunu korumaktadır. İl merkezine 1944 yılında Haydarpaşa- Kurtalan demiryolu ulaşmıştır. 1947 yılında Bucak, 1957 yılında ilçe, 1990 yılında 3647 sayılı kararname ile il olmuştur. Firmamızdan Batman uçak bileti alarak bu tarihi kenti dolaşarak keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Batman Uçak Bileti Nasıl Temin Edilir?

 

Bütçenize uygun Batman uçak bileti almak konusunda firmamıza başvurarak tarihi bir kent olan Batman ilinde yer alan tariki mekânları gezebilirsiniz. Batman ilinin tarihi dokusu ile büyüleyici anları yaşayarak ve kentin misafirperver insanlarıyla tanışabilir ve birbirinden güzel yemeklerin yapıldığı yerlere gidebilirsiniz.

 


Batman’a Ulaşım


Batman’a ulaşım sağlamak isteyen ziyaretçiler farklı ulaşım seçeneklerini değerlendirerek şehre ulaşım sağlayabilirler. Batman’a karayolu ile hem kendi şahsi arabanız hem de otobüs firmaları ile ulaşım sağlamanız mümkündür. Birçok otobüs firması Batman şehrine ulaşım sağlamaktadır. Batman’a aynı zamanda havayolu ile de ulaşım sağlamak mümkündür. Özellikle hızlı bir şekilde şehre ulaşım sağlamak isteyen ziyaretçiler Batman uçak bileti alarak şehre ulaşım sağlayabilirler. En uygun Batman uçak bileti almak için bizleri tercih edebilirsiniz. Batman Havalimanı Batman şehir merkezine 10 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Havalimanından şehir merkezine taksi, araç kiralama ve toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir. Sizlerde bu seçeneklerden kendinize uygun olanı tercih ederek şehre ulaşım sağlayabilirsiniz.