Avantajlı Seyahat ile daha Özgürsün
Dönüş Ekle
Yetişkin   (18 ve üstü)
Çocuk   (2 - 11)
Bebek   (2 ve altı)

Yolcu Sayısı 9'dan Fazla Olamaz!

Amasya Gezilecek Yerler


Amasya Gezilecek Yerler

Borabay Gölü

Doğa gezintisi yapmak isteyenler için gezilecek yerler arasında bulunan Borabay Gölü, Amasya'nın Taşova ilçesinde bulunmaktadır. Gölün etrafı sarı çam, kestane gibi birçok ağaçlarla çevrilidir. Zümrüt yeşiline sahip olan göl, etrafında bulunan derelerden gelen sularla beslenerek harika bir görüntü ortaya çıkarmaktadır. Gölün Güney kıyısı oldukça diktir. Gölün uzunluğu 900 metre, genişliği ise 25 metre derinliğindedir. Ayrıca Borabay Gölü doğu batı yönünde olan vadide bulunması nedeniyle ilgi çekici yerler arasındadır.

 

Kral Kaya Mezarları

Kral Kaya Mezarları Pontus Krallarına aittir. Kayalara oyularak yapılan bu mezara dar sokaklardan geçilerek ulaşılıyor. Burada büyük küçük toplam 21 mezar olduğu bilinmektedir. Fakat bu mezarlardan birkaç tanesi günümüze ulaşmıştır. Ayrıca Kral Kaya Mezarlarında bulunan mezarların birinde nehre uzanan bir tünel başlangıcı olduğu iddia ediliyor.

 

Yalıboyu Evleri

Yalıboyu Evleri,  kerpiç dolgulu olarak yapılmıştır. Osmanlı Devleti evinin tüm özelliklerini taşıyan Yalıboyu Evleri, tek katlı veya iki katlı olarak yapılmıştır. Evler bitişik bir şekilde bulunuyor. Ayrıca katlar üzerinde köşk olarak adlandırılan şahniş yer gibi mekân bulunuyor. Yalıboyu Evleri bahçeli ve su kuyusu olan evlerdir. Böylece avlulu olan evlerde ziyaretçilerin ilk gördükleri nesneler arasında su kuyusu ve ocak bulunuyor.

 

Amasya Kalesi

Kale, Amasya il merkezinin kuzeyinde bulunuyor. Harşena Dağı üzerinde bulunan Kale, Kaya denizinden 700 metre yüksekliktedir. Kalenin Pontus Krallığı Mithradates tarafından yaptırıldığı söyleniyor. Yapılan mücadeleler sonucunda birçok kez el değiştirerek tahrip olan kale Romalılar, Bizanslılar gibi dönemlerde saldırıya uğrayarak yeniden yapılmıştır. Ayrıca Kale 8 savunma kademesine sahiptir. Bu nedenle kalenin orta yerinde kaya ile oyulmuş 8 metre civarında üstü kapalı geçit olarak kullanılan dehliz bulunuyor.

 

Burmalı Minare Camisi ve Cumudar Türbesi

İki kardeş tarafından yaptırılan cami, kemer kavisli şeklinde inşa edilmiştir. Kardeşlerden biri Necmettin Ferruh Bey, diğeri Haznedar Yusuf'tur. Kitabede yer alan bilgiye göre caminin yapılış tarihi 1242 yılıdır.

 


Amasya Hakkında

Amasya Hakkında

Karadeniz Bölgesi'nde bulunan Amasya, Anadolu'ya ev sahipliği yapmış en eski yerleşim yerlerinden birisidir. Hititler başta olmak üzere birçok uygarlığa ev sahipliği yapan Amasya, 329.888 nüfusa sahiptir. Merkez dahil 7 ilçeye sahip olan Amasya, gelişmekte olan turistik bölgeler arasında yer alıyor. Nüfusun bir kısmı merkez ilçelerde bulunmaktadır. Buraya Frigler, İskitler gibi devletler hakim olmuştur. Bu nedenle bölgede birçok tarihi ve kültürel yerleşim izlerine rastlanmaktadır.

Amasya Uçak Bileti

Amasya Uçak Bileti

Amasya'ya kültürel amaçlı gezi düzenlemek isteyenler için, şehir ziyaretçilerini en güzel şekilde karşılamaktadır. Ekonomi ve turizm açısından önemli bir yere sahip olan şehir, ulaşım açısından rahat bir konuma sahiptir. Amasya uçak bileti satın alarak bölgeye hızlı bir şekilde ulaşmak oldukça rahattır. Üstelik bileti almak için internet sitemizi ziyaret ederek sefer sorgulaması yapabilirsiniz.

Amasya’ya Ulaşım

Amasya’ya Ulaşım

Amasya’ya ulaşım sağlamak isteyen ziyaretçiler farklı ulaşım seçeneklerini değerlendirerek şehre ulaşım sağlayabilirler. Amasya’ya karayolu ile hem kendi şahsi arabanız hem de otobüs firmaları ile ulaşım sağlamanız mümkündür. Birçok otobüs firması Amasya şehrine ulaşım sağlamaktadır. Amasya’ya aynı zamanda havayolu ile de ulaşım sağlamak mümkündür. Özellikle hızlı bir şekilde şehre ulaşım sağlamak isteyen ziyaretçiler Amasya uçak bileti alarak şehre ulaşım sağlayabilirler. En uygun Amasya uçak bileti almak için bizleri tercih edebilirsiniz. Amasya Merzifon Havalimanı Amasya şehir merkezine 50 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Havalimanından şehir merkezine taksi, araç kiralama ve toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir. Sizlerde bu seçeneklerden kendinize uygun olanı tercih ederek şehre ulaşım sağlayabilirsiniz.